Kokil Döküm Kalıpları

Kalıp İmalatları
  • Sipariş Tarihi:
    12.11.2020
  • Teslim Tarihi:
    12.12.2020
  • Müşteri:
    Halil İbrahim Direktör

Kokil döküm yöntemi; karmaşık ve seri imalatta tercih edilecek bir yöntemdir. Kokil kalıba döküm yönteminde kalıp malzemesi olarak özel kalite çelik kullanılmaktadır. Dikkat edilecek hususlar arasında kalıp boşluğu çekme payları, hava kanalları ve besleyici özellikleri vardır. Isı transferinin detaylı bir biçimde hesaplanıp 3D simülasyonu yapıldıktan sonra cidar kalınlıkları belirlenir ve kalıp üretimine başlanır. Genellikle açma, kapama ünitesi hidrolik olarak yapılan bu tür kalıplarda Grup HS firması olarak deneyimlerimizden aldığımız yetiyle sorunsuz kalıp teslimi yapmaktayız. Döküm kalıpları her ne kadar teorik ve sistematik olarak tasarlansa da tasarımın en önemli hususu kalıp konusunda deneyim olmasıdır ve firmamızda bu deneyime 1987 yılından itibaren kalıp imalatçısı olarak sahiptir.

Kalıp yapımında kalıp boşluğu ve hava kanalları işlenerek açılır. Kalıpların cidar kalınlığının belirlenmesinde isi girdi ve çıktılarının dikkate alınması gerekir.

Kokil döküm kalıbı ile üretilen parçalarda tanecik arası boşluklar kum döküme göre daha az olacağı için mekanik özellikleri daha iyidir. Boyut toleransları çok fazladır ve karmaşık parçala üretimlerine olanak sağlar.Seri üretim için uygun bir yöntem olmakla beraber parçaların yüzey pürüzsüzlüğü fazladır.

tr_TRTurkish